מסלול פרישה

הגעתם לרגע ההפרישה. יש האומרים שזה הגיל שבו אפשר באמת להתחיל ליהנות מהחיים. חלקכם מתכננים טיול חובק עולם, חלקכם רוצים לבקר ביבשת רחוקה או להירשם ללמידים באוניברסיטה. הפרישה מאפשרת לא אחת להגשים חלומות ישנים, בעיקר הודות לזמן הפנוי שנוצר. דבר לא פחות חשוב, הוא שמירה על רמת חיים שאליה הורגלתם במהלך חייכם הבוגרים. את ערב היציאה לפנסיה, חשוב לתכננן בתבונה, כיוון שהחלטות שתתקבלנה ילוו את הפורש לשארית חייו ללא אפשרות שינוי. 

לאחר בחירת מסלול הפרישה, לא ניתן יהיה לבצע שינויים בתוכנית

במאמר זה, אנחנו רוצים להציג את מסלולי הפרישה והשפעותיהם על גובה הקצבה של הפורש. בהגיענו למעמד הפרישה, הפורש מבקש לממש את הצבירה שחסך לקצבה חודשית. טרם קבלת הקצבה החודשית, נדרש הפורש לבחור את מסלול הפרישה. 

 

מסלול הפרישה, קובע ולמי תהיה זכאות לקבלת הקצבה לאחר פטירת הפנסיונר. מסלול הפרישה, מורכב משני מסלולים עיקריים:

 
1. מספר קצבאות מינימלי

מסלולים אלו, קובעים מה יהיה מספר הקצבאות שהתוכנית בה נחסכו הכספים תשלם למוטבים של הפנסיונר. 

לדוגמה – במסלול של מינימום 240 קצבאות, אם הפנסיונר נפטר לאחר שקיבל 140 קצבאות, הקופה מחויבת להמשיך לשלם עוד 100 קצבאות נוספות למוטבים.  במקרה בו הפנסיונר קיבל מינימום של 240 קצבאות, לא ישולמו קצבאות נוספות למוטבים לאחר מותו.

פנסיונר שנפטר במהלך תקופת ההבטחה, אלמנתו תקבל פנסיית זקנה זהה לזאת שקיבל הפנסיונר עד לתום תקופת ההבטחה. לאחריה תקבל האלמנה פנסיית זקנה בשיעור שנקבע לה בטופס ההמרה. בביטוח מנהלים לעומת קרן הפנסיה לא תקבל האלמנה פנסיית זקנה לאחר תום תקופת הבטחה !

מבוטח ללא שאירים, יכול לבחור במועד הפרישה באפשרות של הבטחת תשלומים. במידה שהמבוטח עצמו לא יזכה לקבל את מלוא מספר התשלומים שבחר, התשלומים ימשיכו להיות משולמים למי שמינה לצורך כך בתשלום חד פעמי.

2.שיעור הפנסיה לשארים
מסלולים אלו, מבטיחים שיעור מסוים מקצבת הפנסיונר לשאריו.  בדרך כלל מדובר באלמן או אלמנה, אך במקרים מסוימים ייתכן שגם ילד בעל צרכים מיוחדים או הורים נתמכים.
בקרנות פנסיה השיעור המינימלי הוא בדרך כלל בין 30% ל-100%, בפוליסות ביטוח השיעור המקובל הוא 60% או 100%, אך יש גם פוליסות המאפשרות שיעור אחר, בהתאם לרצון הפנסיונר.

 לדוגמה – פורש שבחר במסלול שיעור פרישה 100% לבת הזוג, יקבל קצבה נמוכה יותר מפורש שבחר מסלול של 60% הורשה לבת הזוג. ההבדלים עשויים להיות של עשרות אחוזים בגובה הקצבה. 

ככל ותקופת ההבטחה ארוכה יותר, כך ההשפעה על פנסיית הזקנה גדולה יותר. ישנו מתח בסיסי אצל כל פורש בין הרצון לקבל קצבה גבוהה יותר לבין להשאיר לאהובנו כסף לאחר לכתנו. השיקולים העיקריים שיש לבחון לפני בחירת מספר קצבאות מינימלי הם: מצב בריאותי של הפורש ובת הזוג ההיסטוריה המשפחתית ונכסים / חובות שנשארים לאחר הפטירה.

בחירת מסלול פרישה היא לא עניין של מה בכך. נדרשת מחשבה מעמיקה לפני בחירתו. לאחר בחירת המסלול לא ניתן לבצע חרטה והשפעותיו הן לשנים הבאות לטובה.

שים לב: מאמר זה לא מהווים תחליף לייעוץ או שיווק פנסיוני המותאם לצרכיו של כל אדם. מאמר זה, הוא למידע כללי בלבד.

כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים בדיוור זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. לקבלת שרות מקצועי ניתן ליצור קשר.